10.10.2017 / Gösterim Sayısı : 223

Bakanlık Uzmanları Kalıntı Çalışmalarını Yerinde Kontrol Etti

#2017 kalıntı Çalışmaları Kontrolü

Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında görevli konu uzmanları Sadık Ertuğrul ve Funda Filizer ile 17 İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlerinin katıldığı "Hasat Öncesi Denetim" toplantısı gerçekleştirildi.

Hasat öncesi ve hasat sonrası denetim sonuçlarının değerlendirildiği toplantının sonunda, Bakanlık Uzmanları 2016 ve 2017 yıllarında özellikle başta üzüm numunelerinde yapılan denetimlerde tarım ilacı kalıntısı tespit edilmediğini vurgulayarak, hassasiyetlerinden dolayı Manisa çiftçileri ile eğitim ve denetim çalışmalarını eksiksiz yerine getiren Manisa İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine çalışmalarından dolayı teşekkür ettiler.

Toplantı sonrasında Bakanlık yetkilileri, İl Müdürlüğü ve 17 İlçe Müdürlüğü konu sorumluları ile beraber Manisa'da yapılan hasat öncesi çalışmaları yerinde kontrol ederek, araziden pestisit denetimi için numune aldılar. Uygulamada birlik sağlamak amacıyla yapılan bu denetimlerde Şehzadeler İlçesinde bulunan bir bahçeden karnabahar numunesi alınarak analiz yapılması için laboratuvara gönderildi.

Bakanlık konu uzmanları, tarım potansiyeli açısından Manisa'nın Türkiye'nin önemli İllerinden biri olduğunu ifade ederek, üretimin tüm aşamalarında sahada üreticilerin yanında olduğumuz gibi tarladan sofraya güvenli gıda vizyonumuz gereği denetim çalışmalarının da oldukça önemli olduğunu vurguladılar. Bunun için üretimin yanında tüketicilerin en doğal hakkı olan kalıntısız, temiz, güvenli gıda temini için hasat öncesi ve hasat sonrası pestisit denetimlerinin yapıldığını aktardılar. 

''